4.4 Kde jsou ponožky? (Where are the Socks?)
(04. More Clothes (Oblečení))

Připojený soubor: level2-04.4.pdf

Téma: Oblečení (More Clothes), Barvy (Colours)

Typ lekce: Pracovní list

Pomůcky:

2 sady obrázkových karet (flashcards) s daným tématem, pracovní list, pastelky (červená, zelená, modrá, žlutá, oranžová, fialová), dvě sady oblečení (rukavice, ponožky, košile, šála, svetr, sukně) – případně mohou posloužit obrázkové karty

Shrnuti:

Pracovní list procvičuje a upevňuje slovíčka daných témat s využitím technik TPR, zároveň procvičuje počítání. Úkolem je najít určitý druh oblečení, vybarvit jej a spočítat kusy některých druhů oblečení. Doporučujeme pracovat v místnosti u stolu.

Plán lekce:

 • Lekci začněte obvyklým způsobem (viz metodické poznámky v kapitole 4.2): po signálu zařaďte krátkou zábavnou zahřívací hru (Warm-up) dle vlastního výběru (4.2.1 Začátek lekce). Doporučujeme warm-up č. 7.
 • Zopakujte si slovíčka – viz kapitola 4.2.3 Seznam krátkých opakovacích aktivit: hra č. 8.
 • Požádejte děti, aby se usadily ke stolu: „Sit down, please.“

Pracovní list:

 • Postavte se tak, aby na vás všechny děti dobře viděly, vezměte si pracovní list a držte jej před sebou obrázkem k dětem. Vysvětlete, že Steve hledá ve skříni své ponožky: „Steve is looking for his socks in his wardrobe.“ Vyzvěte děti, aby mu pomohly: „Let´s help him!“ Zároveň ukažte na bublinu nad Stevem a pak předstírejte hledání ponožek ve skříni, doplňte vhodnými gesty (promněte si bradu nebo se podrbejte na hlavě, jakože si nevíte rady).
 • Rozdejte pracovní listy (POZOR: Aby děti dávaly pozor na to, co říkáte, je důležité rozdat jim pracovní listy až nyní!). Zadejte úkol znovu: „Let´s find the socks for Steve.“ Opět ukažte na bublinu nad Stevem a předstírejte hledání ve skříni. Nyní vyzvěte děti, aby si vzaly pastelku a ponožky vybarvily: „Take a blue pencil and colour the socks.“
 • Přejděte k druhému úkolu – najít a spočítat svetry, šály a košile (viz odpovědní část na spodním okraji listu): „Can you find Steve‘s jumpers? How many jumpers has Steve got?“ Zároveň s dětmi ukazujte na svetry ve skříni a vyzvěte je, aby je s vámi spočítaly: „Count with me – one, two.“ Číslo zapište do příslušného rámečku: „Write the number here.
 • Stejným způsobem spočítejte i šály a košile. Pokud si myslíte, že to děti zvládnou, nechte je nejprve ukázat na dané oblečení samostatně a poté společně oblečení spočítejte.
 • Řešení: 2 jumpers, 3 scarves, 3 shirts.

Něco navíc:

 • Zahrajte si týmovou pohybovou hru „Find a (jumper) in your wardrobe“ (Najdi ve skříni své…) vycházející z pracovního listu.
 • Rozdělte děti do dvou družstev: „Make two teams, please.“
 • Postavte družstva na jednu stranu místnosti, naproti družstvům pak postavte vždy jednu krabici s oblečením (= skříň), případně krabici se sadou obrázkových karet (flashcards).
 • Zadejte oblečení, které hráči mají ve své krabici najít. Vybíhá vždy jeden člen týmu, doběhne ke krabici, najde příslušný oděv a ukáže jej týmu a vám. Až se hráč vrátí ke svému družstvu, přidělte týmu body za rychlost a správnost, zapište je a odstartujte další kolo – např.: „Find and put on your gloves. Ready, steady, go! Look, you are wearing gloves. Say with me, I am wearing gloves.“

Potřebné fráze:

„Sit down, please.“ Posaďte se, prosím.
„Steve is looking for his socks in his wardrobe.“ Steve hledá své ponožky ve skříni.
„Let´s help him!“ Pojďme mu pomoct!
„Let´s find the socks for Steve.“ Pojďme najít Stevovy ponožky.
„Take a blue pencil and colour the socks.“ Vezměte si modrou pastelku a vybarvěte ponožky.
„Can you find Steve‘s jumpers?“ Dokážete najít Stevovy svetry?
„How many jumpers has Steve got?“ Kolik svetrů Steve má?
„Count with me – one, two.“ Počítejte se mnou – jeden, dva.
„Write the number here.“ Napište číslo sem.
„Make two teams, please.“ Utvořte dvě družstva, prosím.
„Find and put on your gloves.“ Najděte a oblékněte si rukavice.
„Look, you are wearing gloves. Say with me, I am wearing gloves.“ Podívej, máš na sobě rukavice. Říkej se mnou, mám na sobě rukavice.
„Ready, steady, go!“ Připravit ke startu, pozor, teď!

Návrat do:
04. More Clothes (Oblečení)

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Vyhledávání:

English Club - angličtina pro děti 

Design a realizace: Vikadesign | © Liberecká jazyková školka o.p.s. 2012