10.3 Hadi a žebříky (Snakes and Ladders)
(10. Review (Opakování))

Připojený soubor: level1-10.3.pdf

Téma: Opakování (Review)

Typ lekce: Pracovní list

Pomůcky:

2 sady obrázkových karet (flashcards) s daným tématem (pro dvě družstva) – viz pracovní list, pracovní list, hrací kostka, figurky (např. ze společenské hry „Člověče, nezlob se“.)

Shrnuti:

Pracovní list opakuje slovíčka z lekcí 1–9 pomocí známé společenské deskové hry. Úkolem je co nejrychleji projít figurkou hracím plánem a správně určit slovíčka vyobrazená v polích, kam stoupne daný hráč. Doporučujeme pracovat v místnosti u stolu.

Plán lekce:

  • Lekci začněte obvyklým způsobem (viz metodické poznámky v kapitole 4.2): po signálu zařaďte krátkou zábavnou zahřívací hru (Warm-up) dle vlastního výběru (4.2.1 Začátek lekce). Doporučujeme warm-up č. 2.
  • Zopakujte si slovíčka – viz kapitola 4.2.3 Seznam krátkých opakovacích aktivit: hra č. 12.
  • Požádejte děti, aby se usadily ke stolu: „Sit down, please.“

Pracovní list:

  • Postavte se tak, aby na vás všechny děti dobře viděly, vezměte si pracovní list a držte jej před sebou obrázkem k dětem. Představte česky hrací plán a pravidla deskové hry „Snakes and Ladders“: Cílem je projít hracím plánem co nejdříve – směr je naznačen čísly. Hráči si vyberou každý jednu figurku a postaví ji na první pole (Start). Hráči se ve hře střídají. Hráč vždy nejprve hodí kostkou a postoupí o příslušný počet polí. Pokud z políčka, kam doputoval, vede žebřík, přesune se jeho pomocí na příslušné políčko dopředu (např. z políčka č. 2 rovnou na políčko č. 9). Pokud je naopak na jeho políčku ocas hada, přesune svou figurku zpět na políčko s hlavou tohoto hada (např. z políčka 12 na políčko 3). Dané políčko (kromě toho s hadem) může obydlet jen ten hráč, který správně anglicky určí slovíčko vyobrazené na políčku. Pokud slovíčko neurčí, vrací se zpět na políčko, odkud přišel a pokračuje další hráč. Vyhrává hráč, jehož figurka jako první projde cílem.
  • Nyní rozdejte pracovní listy, figurky a kostky – doporučujeme vždy jednu sadu maximálně pro čtyři hráče. Vyzvěte děti, aby začaly hrát: „Let´s play.“
  • Povzbuzujte děti, aby počítaly tečky na kostce a postup po políčkách nahlas: „What number is it? Count with me, one, two…“ Povzbuzujte děti, aby mluvily anglicky: „Say it in English, please.“

Něco navíc:

  • Připravte si dopředu dvě sady obrázkových karet předmětů, které jsou zakreslené na hracím plánu na pracovním listě, a rozdělte děti do dvou družstev. Každé družstvo dostane jednu sadu karet. Úkolem je co nejrychleji najít mezi kartami předměty, které jsou příbuzné, seřadit je k sobě a správně je pojmenovat, případně pojmenovat celou skupinu.
  • Řešení: furniture (chair, TV, window), pets/animals (cat, spider, fish), food (apple, banana, pizza), garden (swing, tree), toys (train, teddy bear), body (hand, leg), clothes (T-shirt, shorts).
  • Družstvo získá jeden bod za správné zařazení předmětu do skupinky a jeden bod za správné pojmenování anglicky, může získat i bod navíc za pojmenování celé skupinky předmětů. Soutěž vyhodnoťte.

Potřebné fráze:

„Sit down, please.“ Posaďte se, prosím.
„Let´s play.“ Pojďme hrát.
„What number is it?“ Jaké je to číslo?
„Count with me, one, two…“ Počítejte se mnou, jedna, dvě…
„Move your counter.“ Postup figurkou.
„Roll the dice.“ Hoď kostkou.
„Say it in English, please.“ Řekněte to anglicky, prosím.
furniture (chair, TV, window) nábytek (židle, TV, okno)
pets/animals (cat, spider, fish) domácí mazlíčci / zvířata (kočka, pavouk, ryba)
food (apple, banana, pizza) jídlo (jablko, banán, pizza)
garden (swing, tree) zahrada (houpačka, strom)
toys (train, teddy bear) hračky (vláček, medvídek)
body (hand, leg) tělo (ruka, noha)
clothes (T-shirt, shorts) oblečení (triko, šortky)

Návrat do:
10. Review (Opakování)

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Vyhledávání:

English Club - angličtina pro děti 

Design a realizace: Vikadesign | © Liberecká jazyková školka o.p.s. 2012