10.2 Nákup (Shopping)
(10. Review (Opakování))

Připojený soubor: level1-10.2.pdf

Téma: Opakování (Review)

Typ lekce: Pracovní list

Pomůcky:

7 obrázkových karet (flashcards) – viz předměty na pracovním listě, pracovní list, tužky, pastelky (červená, modrá, zelená, žlutá, oranžová, fialová)

Shrnuti:

Pracovní list opakuje slovíčka z lekcí 1–9. Úkolem je naznačit směr nákupu dle diktátu a případně vybarvit obrázky dle zadání lektorem (diktát). Doporučujeme pracovat v místnosti u stolu.

Plán lekce:

  • Lekci začněte obvyklým způsobem (viz metodické poznámky v kapitole 4.2): po signálu zařaďte krátkou zábavnou zahřívací hru (Warm-up) dle vlastního výběru (4.2.1 Začátek lekce). Doporučujeme warm-up č. 7.
  • Zopakujte si slovíčka – viz kapitola 4.2.3 Seznam krátkých opakovacích aktivit: hra č. 2.
  • Požádejte děti, aby se posadily ke stolu: „Sit down, please.“

Pracovní list:

  • Postavte se tak, aby na vás všechny děti dobře viděly, vezměte si pracovní list a držte jej před sebou obrázkem k dětem. Postupně ukazujte na pracovním listě na obrázky a ptejte se: „Who is it?“ Vyčkejte s odpovědí a pokuste se napřed jen napovídat, např.: „It is S-S-S…, doplňte vhodnou mimikou (např. přiložte si ruku k uchu, jakože neslyšíte, co děti říkají). Pokud je to nutné, odpověď dokončete: „… Steve (Maggie), yes. Say Hello to Steve (Maggie)! Hello!“ (Zamávejte na pozdrav.) Pokračujte s obrázky: „What is it?“, opět vyčkejte s odpovědí, pouze napovězte a mimicky povzbuďte: „It´s a f-f-f…“, případně dokončete odpověď: „… flower, great!“ Postupujte stejně i pro ostatní obrázky: an apple, a TV, trousers, a train, a sofa, a bird (in a cage), případně a shopping troley. Dále dětem vysvětlete, že jim budete diktovat a ony budou kreslit čáru ve směru nákupu podle toho, co bude Steve kupovat (naznačte kreslení čáry na pracovním listě).
  • Nyní rozdejte pracovní list, opět se postavte čelem k dětem a ukazujte na obrázku, zatímco diktujete směr nákupu: „Steve is shopping. He wants a flower.“ Ukažte na květinu, naznačte tužkou směr, kudy Steve pojede, a vyzvěte děti, aby si šipku nakreslily do svých listů: „Draw a line here.“ Předveďte na svém listě. Stejným způsobem pokračujte dále a pokud to bude možné, další nákupy již dětem neukazujte a nechte je nakreslit linku samostatně. Pomozte jim nebo napovězte, jestliže to bude nutné.
  • Navrhujeme tento směr nákupu (můžete změnit dle vlastního uvážení), tzn. diktát: „Steve is shopping. He wants a flower. He wants a TV. He wants a bird. He wants an apple. He wants a train. He wants trousers. He wants a sofa.“

Něco navíc:

  • S tímto pracovním listem si můžete lehce zopakovat i barvy – diktujte, jak mají děti vybarvovat jednotlivé předměty – např. takto: „Colour the TV black. Colour the bird yellow. Colour the trousers green. Colour the sofa purple. Colour the flower orange. Colour the apple red. Colour the train blue.“
  • Další možností může být soutěž v přechodu „přes řeku“.
  • Rozdělte děti do dvou týmů: „Make two teams.“ Každý tým stojí na „jednom břehu řeky“, kterou můžete naznačit křídou/švihadly na zemi. V území řeky rozložte různé obrázkové karty se slovní zásobou, kterou chcete procvičit. Ty budou tvořit kameny, po kterých mohou děti přejít přes řeku. Cílem je přejít řeku podle instrukcí druhého týmu. Řeku přechází vždy pouze jeden z týmu a příkazy dává jeden z druhého týmu, ale zbytek týmu může radit. Pokud soutěžící přejde řeku, jeho tým získává bod. Pokud ne, získává bod druhý tým.

Potřebné fráze:

„Sit down, please.“ Posaďte se, prosím.
„Who is it?“ Kdo je to?
„It is S-S-S… Steve (Maggie), yes.“ To je S-S-S… Steve (Maggie), ano.
„Say Hello to Steve (Maggie)! Hello!“ Pozdravte Steva (Maggie)! Ahoj!
„What is it?“ Co je to?
„It´s a f-f-f… flower, great!“ To je k-k-k… květina, skvěle!
a bird (in a cage) pták (v kleci)
a shopping trolley nákupní vozík
„Steve is shopping. He wants a flower.“ Steve nakupuje. Chce květinu.
„Draw a line here.“ Nakreslete čáru tady.
„He wants a TV / a bird / an apple / a train / trousers / a sofa.“ Chce televizi/ptáka/jablko/vlak/kalhoty/pohovku.
„Colour the TV (bird/trousers/sofa/flower/apple/train) black (yellow/green/purple/orange/red/blue).“ Vybarvěte televizi (ptáka/kalhoty/pohovku/ květinu/jablko/vlak) černě (žlutě/zeleně/ fialově/oranžově/červeně/modře).

Návrat do:
10. Review (Opakování)

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Vyhledávání:

English Club - angličtina pro děti 

Design a realizace: Vikadesign | © Liberecká jazyková školka o.p.s. 2012