8.0 Zverimex (The Pet Shop)
(08. Pets (Domácí mazlíčci))

Téma: Domácí mazlíčci (Pets)

Typ lekce: DVD a pohybová hra

Pomůcky:

DVD přehrávač, DVD klipy, 6 obrázkových karet (flashcards) daného tématu

Shrnuti:

Příběhový DVD klip pomocí krátkého příběhu představuje šest domácích mazlíčků (kočka, pes, had, pavouk, ryba, pták) a přídavná jména „big/small“. Společně s již známou jazykovou strukturou „It´s a“ pak vše spojuje do vazby: It´s a + big/small + pet a s jazykovou strukturou „like“ do vazby: I like/don´t like + pet. Následně se v procvičovacím DVD klipu k těmto novým jazykovým strukturám vracíme a dále je upevňujeme. Týmová pohybová hra tyto struktury dále procvičuje především za využití technik TPR.

Plán lekce:

 • Lekci začněte obvyklým způsobem (viz metodické poznámky v kapitole 4.2): po signálu zařaďte krátkou zábavnou zahřívací hru (Warm-up) dle vlastního výběru (4.2.1 Začátek lekce). Doporučujeme warm-up č. 6.
 • Požádejte děti, aby se posadily: „Sit down, please.“

Příběhový DVD klip:

 • Pokuste se děti namotivovat ke zhlédnutí videa – např. Pojďme si dnes pustit DVD. Copak se asi dnes dozvíme od Steva a Maggie?: „Let´s watch the DVD!“
 • Pusťte příběhový klip, zastavte DVD v momentě, kdy je téma zřejmé (nadpis po znělce, případně první momenty klipu, kde se objeví předměty související s tématem., shrňte téma česky – např. Aha, dneska se dozvíme něco o domácích zvířátkách nebo anglicky: „So, today is about pets.“ Zadejte dětem jednoduchý úkol (česky) – Zjistěte, co všechno si Steve chce koupit?: „What does Steve want?“ Opět pusťte klip a sledujte příběh vcelku.
 • Po skončení klipu zopakujte otázku (tentokrát můžete zkusit i anglicky): „What does Steve want?“ Případnou českou odpověď dětí oceňte a zopakujte anglicky: „Everything.“
 • Pokud budou děti při/po sledování klipu nejisté, povzbuďte je, např. uveďte, že ani vy nerozumíte v klipu všemu a že se to postupně zlepší tím, jak budou jazyk procvičovat. Můžete případně klip pustit ještě jednou.
Čas Otázka / úkol od Steva (Maggie) Otázka / úkol od lektora Předpokládaná reakce dětí Činnost lektora
1:30 Say with me like a dog. It´s a dog. Say with Steve. It´s a dog. It´s a dog. (opakují) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas (napodobujte psa jako Steve).
1:58 Can you be cats for me? Miaow. It´s a cat. Say with Steve. It´s a cat. It´s a cat. (opakují) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas (napodobujte kočku jako Steve).
2:23 Let´s be scared and say: It´s a spider. Say with Steve. It´s a spider. It´s a spider. (opakují) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas (předstírejte, že se bojíte jako Steve).
2:49 Say with me. It´s a snake. Say with Steve. It´s a snake. It´s a snake. (opakují) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas (napodobujte syčení hada jako Steve).
3:16 Be birds for me, we say: It´s a bird. Say with Steve. It´s a bird. It´s a bird. (opakují) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas (napodobujte ptáčka jako Steve).
3:40 Be fish for me. It´s a fish. Say with Steve. It´s a fish. It´s a fish. (opakují) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas (napodobujte rybu jako Steve).

Procvičovací DVD klip:

 • Pokračujte sledováním druhého klipu.
 • Pokud se děti na klip soustředí, nechte je pouze sledovat. Pokud ztrácejí pozornost nebo chtějí klip zhlédnout znovu, můžete tentokrát klip zastavovat, opakovat otázky a úkoly od Steva, případně přidat vlastní (viz návod níže). Pomáhejte dětem plnit úkoly – např. mimicky, naznačte odpověď, říkejte část s nimi, ukazujte obrázkové karty (flashcards) či jiné pomůcky.
 • Při práci s klipem můžete postupovat podle následujícího návodu, ale zastavovat klip a ptát se dětí můžete i v jiných místech než doporučujeme. Určitě děti povzbuzujte v jakémkoli projevu vztahujícímu se ke klipu (mohou opakovat po Stevovi i v místech, kde nezastavíte, zdravit Steva a mávat na něho atd.):

Hra:

 • Zahrajte si pohybovou hru „Mime the Word“ (Pošli zprávu beze slov).
 • Postavte děti do zástupu čelem od vás: „Stand in a line, please.“ Před posledního v řadě položte sadu obrázkových karet (flashcards).
 • Děti si budou posílat zprávu tak, že beze slov dané slovíčko (zvíře) předvedou hráči před sebou: „Mime the word, please.“ Ten jej stejným způsobem pošle dál, až zpráva dojde k poslednímu, který ji ukáže na obrázkové kartě.
 • Hru začněte pošeptáním slovíčka prvnímu hráči, ten jemně poklepe na rameno hráči před sebou a když se hráč otočí, začne převádět dané zvíře (nesmí jeho pantomimu vidět ostatní hráči). Zpráva poté putuje stejným způsobem až k poslednímu hráči.
 • Přidělte body: pokud poslední hráč uhodne správně, získává takový počet bodů, kolik je hráčů dohromady (přes ně totiž musela zpráva projít), pokud neuhodne správně, hádá předcházející hráč, dostal by tedy o jeden bod méně atd.
 • Poslední hráč si přejde na začátek řady a hraje další kolo.

Potřebné fráze:

„Sit down, please.“ Posaďte se, prosím.
„Let´s watch the DVD!“ Pojďme se podívat na DVD!
„So, today is about pets.“ Takže, dnešek je o domácích zvířátkách (mazlíčcích).
„What does Steve want?“ Co Steve chce?
„(Steve wants) everything.“ (Steve chce) všechno.
„Say with Steve. It´s a (dog).“ Říkejte se Stevem. To je (pes).
„Stand in a line, please.“ Postavte se do řady, prosím.
„Mime the word, please.“ Předveďte slovo pantomimou, prosím.

Návrat do:
08. Pets (Domácí mazlíčci)

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Vyhledávání:

English Club - angličtina pro děti 

Design a realizace: Vikadesign | © Liberecká jazyková školka o.p.s. 2012