7.0 Bláznivý sendvič (Crazy Sandwich)
(07. Food (Jídlo))

Téma: Jídlo (Food)

Typ lekce: DVD a pohybová hra

Pomůcky:

DVD přehrávač, DVD klipy, obrázkové karty (flashcards) daného tématu, 2 černobílé kopie obrázkových karet – každá nastřihaná na 6 dílků (z obrázků uděláte puzzle)

Shrnuti:

Příběhový DVD klip pomocí krátkého humorného příběhu představuje šest druhů potravin (jablko, banán, dort, obložený chléb, pizza, míchaný salát) a sloveso „like“. Vše pak spojuje do jazykové struktury: Like + jídlo/pití: „I like/don´t like (apples).“ Následně se v procvičovacím DVD klipu k těmto novým jazykovým strukturám vracíme a dále je upevňujeme Týmová pohybová hra pak tyto struktury pomocí technik TPR dále procvičuje.

Plán lekce:

 • Lekci začněte obvyklým způsobem (viz metodické poznámky v kapitole 4.2): po signálu zařaďte krátkou zábavnou zahřívací hru (Warm-up) dle vlastního výběru (4.2.1 Začátek lekce). Doporučujeme warm-up č. 6.
 • Požádejte děti, aby se posadily: „Sit down, please.“

Příběhový DVD klip:

 • Pokuste se děti namotivovat ke zhlédnutí videa – např. Dneska si budeme pouštět video. Kdo ví, co Steve a Maggie pro nás přichystali tentokrát! Pojďme to zjistit.: „Let´s watch the DVD!“
 • Pusťte příběhový klip, zastavte DVD na nadpisu (Crazy Sandwich – Bláznivý sendvič), shrňte téma česky – např. Aha, dneska se dozvíme něco o jídle. Nebo anglicky: „So, today is about food.“ Pokračujte zadáním jednoduchého úkolu – zjistit, kdo vystupuje v klipu: „Who is cooking in the clip?“ Pusťte DVD a sledujte příběh vcelku.
 • Po skončení klipu, položte otázku ještě jednou: „Who is cooking in the clip?“ Odpověď: Steve.
 • Pokud budou děti při/po sledování klipu nejisté, povzbuďte je, např. uveďte, že ani vy nerozumíte v klipu všemu a že se to postupně zlepší tím, jak budou jazyk procvičovat. Můžete případně klip pustit ještě jednou.
Čas Otázka / úkol od Steva (Maggie) Otázka / úkol od lektora Předpokládaná reakce dětí Činnost lektora
1:29 Say with me up high. It´s a sandwich. Say with Steve. It´s a sandwich. It´s a sandwich. (opakují několikrát) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas.
2:05 It´s a cake. Say it at high voice. Say with Steve. It´s a cake. It´s a cake. (opakují několikrát) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas (napřed vysokým a pak hlubokým hlasem jako Steve).
2:38 Up high, say. It´s an apple. Say with Steve. It´s an apple. It´s an apple. (opakují několikrát) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas (napřed vysokým a pak hlubokým hlasem jako Steve).
3:10 Say with me, up high. It´s a banana. Say with Steve. It´s a banana. It´s a banana. (opakují několikrát) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas (napřed vysokým a pak hlubokým hlasem jako Steve).
3:49 Say up high. It´s a salad. Say with Steve. It´s a salad. It´s a salad. (opakují několikrát) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas (napřed vysokým a pak hlubokým hlasem jako Steve).
4:27 Say with me, up high. It´s a pizza. Say with Steve. It´s a pizza. It´s a pizza. (opakují několikrát) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas (napřed vysokým a pak hlubokým hlasem jako Steve).

Procvičovací DVD klip:

 • Pokračujte sledováním druhého klipu.
 • Pokud se děti na klip soustředí, nechte je pouze sledovat. Pokud ztrácejí pozornost nebo chtějí klip zhlédnout znovu, můžete tentokrát klip zastavovat, opakovat otázky a úkoly od Steva, případně přidat vlastní (viz návod níže). Pomáhejte dětem plnit úkoly – např. mimicky, naznačte odpověď, říkejte část s nimi, ukazujte obrázkové karty (flashcards) či jiné pomůcky.
 • Při práci s klipem můžete postupovat podle následujícího návodu, ale zastavovat klip a ptát se dětí můžete i v jiných místech než doporučujeme. Určitě děti povzbuzujte v jakémkoli projevu, vztahujícímu se ke klipu (mohou opakovat po Stevovi i v místech, kde nezastavíte, zdravit Steva a mávat na něho atd.):

Hra:

 • Zahrajte si s dětmi týmovou pohybovou hru „Puzzle Race“ (Závod ve skládání puzzle).
 • Rozdělte děti do dvou družstev: „Make teams, please.“ Na jednu stranu místnosti položte před každé družstvo hromádku nastřihaných obrázků (kopie obrázkových karet) a družstva vyzvěte, aby se postavila na opačnou stranu místnosti: „Stand here, please.“
 • Odstartujte každé kolo zvlášť a vždy zadejte, který obrázek mají družstva sestavit: „Make an apple. Ready, steady, go!“
 • Hráči běhají na střídačku vždy ke své hromádce a přinášejí dílky potřebné k sestavení zadaného obrázku. Jeden hráč smí nést pouze jeden dílek.
 • Kolo vyhrává to družstvo, které jako první obrázek sestaví. Přidělte body, zapište a odstartujte stejným způsobem další kolo.

Potřebné fráze:

„Sit down, please.“ Posaďte se, prosím.
„Let´s watch the DVD!“ Pojďme se podívat na DVD!
„So, today is about food.“ Takže, dneska je to o jídle.
„Who is cooking in the clip?“ Kdo vaří v klipu?
„Say with Steve. It´s a (sandwich).“ Říkejte se Stevem. To je (obložený chléb / sendvič).
„Make teams, please.“ Vytvořte družstva, prosím.
„Stand here, please.“ Postavte se sem, prosím.
„Make an (apple).“ Sestavte (jablko).
„Ready, steady, go!“ Připravit ke startu, pozor, teď!

Návrat do:
07. Food (Jídlo)

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Vyhledávání:

English Club - angličtina pro děti 

Design a realizace: Vikadesign | © Liberecká jazyková školka o.p.s. 2012