4.0 Oblečení kam se podíváš (Clothes Everywhere)
(04. Clothes (Oblečení))

Téma: Oblečení (Clothes)

Typ lekce: DVD a pohybová hra

Pomůcky:

DVD přehrávač, DVD klipy, dvě sady obrázkových karet (flashcards) daného tématu

Shrnuti:

Příběhový DVD klip humornou formou představuje oblečení (kalhoty, čepice, bunda, šaty, triko, šortky) a spojuje je do jazykové struktury: To je + oblečení: „It´s a (hat).“ Následně se v procvičovacím DVD klipu k těmto novým jazykovým strukturám vracíme a dále je upevňujeme. Pohybová hra pomocí TPR technik tyto jazykové struktury dále procvičuje.

Plán lekce:

 • Lekci začněte obvyklým způsobem (viz metodické poznámky v kapitole 4.2): po signálu zařaďte krátkou zábavnou zahřívací hru (Warm-up) dle vlastního výběru (4.2.1 Začátek lekce). Doporučujeme warm-up č. 6.
 • Požádejte děti, aby se posadily: „Sit down, please.“

Příběhový DVD klip:

 • Pokuste se děti namotivovat ke zhlédnutí videa – např. Dneska se opět podíváme za Stevem a Maggie. To jsem zvědav(á), o čem bude DVD tentokrát! Pojďme to zjistit.: „Let´s watch the DVD!“
 • Pusťte příběhový klip, zastavte DVD v momentě, kdy je téma zřejmé (nadpis po znělce „Fashion Show“ – módní přehlídka, případně první momenty klipu, kde se objeví předměty související s tématem). Shrňte téma česky – např. Tak to vypadá, že dnes se dozvíme něco o oblečení. Nebo anglicky: „So, today is about clothes.“ Zadejte dětem jednoduchý úkol – zjistit, co Steve zapomene: „What does Steve forget?“ Opět pusťte klip a sledujte příběh vcelku.
 • Po skončení klipu zopakujte otázku: „What does Steve forget?“ Děti s největší pravděpodobností odpoví česky. Pochvalte je, opakujte jejich odpověď anglicky a zároveň pozvedněte příslušnou obrázkovou kartu: „Great! Trousers.“
 • Pokud budou děti při/po sledování klipu nejisté, povzbuďte je, např. uveďte, že ani vy nerozumíte v klipu všemu a že se to postupně zlepší tím, jak budou jazyk procvičovat. Můžete klip pustit ještě jednou.
Čas Otázka / úkol od Steva (Maggie) Otázka / úkol od lektora Předpokládaná reakce dětí Činnost lektora
1:30 Say with me. Trousers. Say with Steve. Trousers. Trousers. (opakují) Zastavte DVD, vyzvěte děti, aby opakovaly po Stevovi, opět pusťte DVD a opakujte s dětmi a Stevem.
1:50 Say with me. T-shirt. Say with Steve. T-shirt. T-shirt. (opakují) Zastavte DVD, vyzvěte děti, aby opakovaly po Stevovi, opět pusťte DVD a opakujte s dětmi a Stevem.
2:20 We say. Dress. Say with Steve. Dress. Dress. (opakují) Zastavte DVD, vyzvěte děti, aby opakovaly po Stevovi, opět pusťte DVD a opakujte s dětmi a Stevem.
2:50 Say with me. Coat. Say with steve. Coat. Coat. (opakují) Zastavte DVD, vyzvěte děti, aby opakovaly po Stevovi, opět pusťte DVD a opakujte s dětmi a Stevem.
3:19 Say with me. Shorts. Say with Steve. Shorts. Shorts. (opakují) Zastavte DVD, vyzvěte děti, aby opakovaly po Stevovi, opět pusťte DVD a opakujte s dětmi a Stevem.
3:41 Say with me. Hat. Say with Steve. Hat. Hat. (opakují) Zastavte DVD, vyzvěte děti, aby opakovaly po Stevovi, opět pusťte DVD a opakujte s dětmi a Stevem.

Procvičovací DVD klip:

 • Pokračujte sledováním druhého klipu.
 • Pokud se děti na klip soustředí, nechte je pouze sledovat. Pokud ztrácejí pozornost nebo chtějí klip zhlédnout znovu, můžete tentokrát klip zastavovat, opakovat otázky a úkoly od Steva, případně přidat vlastní (viz návod níže). Pomáhejte dětem plnit úkoly – např. mimicky, naznačte odpověď, říkejte část s nimi, ukazujte obrázkové karty (flashcards) či jiné pomůcky.
 • Při práci s klipem můžete postupovat podle následujícího návodu, ale zastavovat klip a ptát se dětí můžete i v jiných místech, než doporučujeme. Určitě děti povzbuzujte v jakémkoli projevu vztahujícímu se ke klipu (mohou opakovat po Stevovi i v místech, kde nezastavíte, zdravit Steva a mávat na něho atd.):

Hra:

 • Zahrajte si s dětmi pohybovou hru „Run Around If…“ (Oběhni dokola, pokud…).
 • Sedněte si do kruhu na zem: „Sit down in a circle, please.“ Děti vždy vstanou, oběhnou kruh a zase se posadí, jestliže mají na sobě oblečení, které zrovna určíte: „Run around if you are wearing a T-shirt.“
 • Pokud chcete procvičit všechna nová slovíčka a děti nemají zrovna na sobě všechno příslušné oblečení, můžete jim rozdat obrázkové karty (flashcards) a předstírat, že právě toto oblečení mají zrovna na sobě (pokud hraje více než 6 hráčů, rozdávejte karty i z druhé sady).

Potřebné fráze:

„Sit down, please.“ Posaďte se, prosím.
„Let´s watch the DVD!“ Pojďme se podívat na DVD.
„So, today is about clothes.“ Takže dneska je to o oblečení.
„What does Steve forget?“ Co Steve zapomene?
„Great! (Trousers).“ Skvěle! (Kalhoty).
„Say with Steve. (Coat).“ Říkejte se Stevem. (Kabát).
„Sit down in a circle, please.“ Posaďte se do kruhu, prosím.
„Run around if you are wearing a (T-shirt).“ Oběhni kolo, pokud máš na sobě (triko).

Návrat do:
04. Clothes (Oblečení)

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Vyhledávání:

English Club - angličtina pro děti 

Design a realizace: Vikadesign | © Liberecká jazyková školka o.p.s. 2012