3.0 Kde je mé břicho? (Where is My Tummy?)
(03. Body Parts (Části těla))

Téma: Části těla (Body Parts)

Typ lekce: DVD a pohybová hra

Pomůcky:

DVD přehrávač, DVD klipy, obrázkové karty (flashcards) daného tématu

Shrnuti:

Příběhový DVD klip pomocí krátkého příběhu představuje části těla (hlava, paže, noha, břicho, ruka, chodidlo) a spojuje je do jazykové struktury: To je + část těla: „It´s a (head).“ Následně se v procvičovacím DVD klipu k těmto novým jazykovým strukturám vracíme a dále je upevňujeme. Pohybová hra pak pomocí TPR technik tyto jazykové struktury dále procvičuje.

Plán lekce:

 • Lekci začněte obvyklým způsobem (viz metodické poznámky v kapitole 4.2): po signálu zařaďte krátkou zábavnou zahřívací hru (Warm-up) dle vlastního výběru (4.2.1 Začátek lekce). Doporučujeme warm-up č. 5.
 • Požádejte děti, aby se posadily: „Sit down, please.“

Příběhový DVD klip:

 • Pokuste se děti namotivovat ke zhlédnutí videa – např. Dneska si budeme pouštět video. Kdo ví, co si Steve a Maggie pro nás připravili tentokrát. Pojďme to zjistit.: „Let´s watch the DVD!“
 • Pusťte příběhový klip, zastavte DVD v momentě, kdy je téma zřejmé (nadpis po znělce, případně první momenty klipu, kdy se objeví první předměty související s tématem), shrňte téma česky – např. Aha, dneska budeme mluvit o částech těla. Lze i anglicky: „So, today is about body parts.“ Zadejte dětem jednoduchý úkol – cvičit se Stevem (dokážou to?): „Can you copy Steve? “ Česky vyzvěte děti, aby se postavily tak, aby měly prostor cvičit se Stevem. Opět pusťte klip a sledujte příběh vcelku.
 • Po skončení klipu zopakujte otázku: „Can you copy Steve?“ Odpověď: „Yes/No.“ Volíme podle toho, jestli byly děti schopné cvičit stejně jako Steve.
 • Pokud budou děti při/po sledování klipu nejisté, povzbuďte je, např. uveďte, že ani vy nerozumíte v klipu všemu a že se to postupně zlepší tím, jak budou jazyk procvičovat. Můžete případně klip pustit ještě jednou.

Procvičovací DVD klip:

 • Pokračujte sledováním druhého klipu.
 • Pokud se děti na klip soustředí, nechte je pouze sledovat. Pokud ztrácejí pozornost nebo chtějí klip zhlédnout znovu, můžete tentokrát klip zastavovat, opakovat otázky a úkoly od Steva, případně přidat vlastní (viz návod níže). V některých momentech klip zastavovat nemusíte, pouze dětem gesty a mimikou naznačte změnu úkolu. Pomáhejte dětem úkoly plnit – např. mimicky, naznačte odpověď, říkejte část s nimi, ukazujte obrázkové karty (flashcards) či jiné pomůcky.
 • Při práci s klipem můžete postupovat podle následujícího návodu, ale zastavovat klip a ptát se dětí můžete i v jiných místech než doporučujeme. Určitě děti povzbuzujte v jakémkoli projevu vztahujícím se ke klipu (mohou opakovat po Stevovi i v místech, kde nezastavíte, zdravit Steva a mávat na něho atd.):
Čas Otázka / úkol od Steva (Maggie) Otázka / úkol od lektora Předpokládaná reakce dětí Činnost lektora
1:29 So, say it with me. It´s a head. Say with Steve. It´s a head. It´s a head. (opakují) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi, zároveň si ukazujte na svou hlavu. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas.
2:20 So, say with me. They are hands. Say with Steve. They are hands. They are hands. (opakují) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi, zároveň si ukazujte na své ruce. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas.
2:34 Clap three times.
Tleskají. DVD nezastavujte! Pouze gestem děti vyzvěte, aby se zapojily (zatleskejte).
3:24 So, say it with me. They are feet. Say with Steve. They are feet. They are feet. (opakují) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi, zároveň si ukazujte na svá chodidla. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas.
3:55 Say it with me.They are legs. Say with Steve. They are legs. They are legs. (opakují) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi, zároveň si ukazujte na své nohy. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas.
4:46 So say with me. They are arms. Say with Steve. They are arms. They are arms. (opakují) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi, zároveň si ukazujte na své paže. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas.
5:12 Say with me. It´s a tummy. Say with Steve. It´s a tummy. It´s a tummy. (opakují) Zastavte DVD, opakujte úkol po Stevovi, zároveň si ukazujte na své břicho. Vyzvěte děti gestem, aby se zapojily (pokyňte rukou, kývejte hlavou atd.). Pusťte DVD a říkejte s dětmi nahlas.

Hra:

 • Zahrajte si s dětmi pohybovou hru „Monkeys“ (Opičáci).
 • Rozdělte děti do dvojic: „Make pairs, please.“ V každé dvojici určete jednoho „opičáka“. Ten se bude po druhém hráči („ošetřovatel“) v páru „opičit“, tj. bude po něm opakovat pohyby. Hráči si stoupnou tak, aby na sebe ve dvojici navzájem viděli.
 • Nyní vždy zadejte část těla, které se ošetřovatel dotkne: „Touch your head.“ „Opičáci“ pak po svých „ošetřovatelích“ kopírují. Pokud se ošetřovatel splete a společně s ním i opičák, vypadávají na jedno kolo ze hry. Pokud se opičák nedá zmást, může se na jedno kolo připojit k jiné dvojici, a počká tak na svého ošetřovatele.

Potřebné fráze:

„Sit down, please.“ Posaďte se, prosím.
„Let´s watch the DVD!“ Pojďme se podívat na DVD!
„So, today is about body parts.“ Takže, dneska je to o částech těla.
„Can you copy Steve? “ Dokážete dělat to, co Steve?
„Yes/No.“ Ano./Ne.
„Say with Steve. It´s a (head). They are (hands).“ Říkejte se Stevem. To je (hlava). To jsou (ruce).
„Make pairs, please.“ Vytvořte dvojice, prosím.
„Touch your (head).“ Dotkněte se své (hlavy).

Návrat do:
03. Body Parts (Části těla)

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Vyhledávání:

English Club - angličtina pro děti 

Design a realizace: Vikadesign | © Liberecká jazyková školka o.p.s. 2012